Studenci historii na warsztatach kodykologicznych i bibliograficznych w Toruniu

W dniach 8 i 9 kwietnia 2024 r. w Toruniu odbyły się warsztaty kodykologiczne i bibliograficzne, w których uczestniczyli studenci historii studiów drugiego stopnia. W ramach przedmiotu "Od bibliologii do współczesnej formy książki" oraz "Warsztatu badań historyka" studenci mieli okazję wziąć w pokazie archiwalnym w Oddziale I Archiwum Państwowego w Toruniu, podczas którego dr Mateusz Superczyński zaprezentował m.in. toruńskie księgi miejskie czy słynne tabliczki woskowe.

Następnie grupy uczestniczyły warsztatach poświęconych historii książki dawnej w Zbiorach Specjalnych Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, które poprowadziła dr Julia Możdżeń. Podczas zajęć studenci mieli rzadką okazję nie tylko podziwiać z bliska stare druki pochodzące z XV wieku, ale i samodzielnie określić budowę, wiek i treść egzemplarzy książek pochodzących z okresu XVI-XVIII w. Następnie grupa wzięła udział w zajęciach praktycznych w Czytelni Pomorzoznawczej, gdzie pod okiem dr Aleksandry Girsztowt-Biskup mogli samodzielnie zebrać bibliografię do opracowywanego przez siebie tematu. Nie zabrakło oczywiście okazji do zwiedzania toruńskiej starówki i Zamku Dybowskiego.

Warsztaty zostały zorganizowane i dofinansowane ze środków grantu Programu Wsparcia Humanistyki Gdańskiej, kierowanego przez dr Julię Możdżeń.

Data publikacji: poniedziałek, 15. Kwiecień 2024 - 11:04; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: poniedziałek, 15. Kwiecień 2024 - 11:10; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska